logo

15 lut 2016

Zawód spawacza

Jednym z najpopularniejszych zawodów jest spawacz i wiele osób jest bardzo zainteresowanych tym tematem. Dlaczego warto pracować w tym zawodzie i kto może pracować jako spawacz opiszemy poniżej. Spawaczem może zostać osoba silna i sprawna fizycznie, nie mająca alergii lub astmy. Osoby zajmujące się tą profesją powinny umiejętnie odczytywać rysunki techniczne i przekształcić informacje z teorii w praktykę. Ważna jest tutaj także dobra koordynacja ruchowa i zdolności manualne. Spawacze pracują w zakładach przemysłowych i na budowach, gdzie muszą precyzyjnie łączyć z sobą poszczególne metalowe elementy konstrukcji budynków lub przedmiotów. Pracy w tym zawodzie nie brakuje, jest też sporo wyzwań związanych z doskonaleniem swoich umiejętności. Praca spawacza nie jest jednolita i ze względu na to występuje pewien podział na umiejętności, co często widać w ogłoszeniach o pracę w których występują zagadkowe skróty. 

Skróty takie jak: spawacz 135/MAG-drut lity, 136/MAG-drut proszkowy, spawacz 131/MIG, odnoszą się do spawania elektrodą topliwą w osłonie gazowej i są najczęściej stosowanymi metodami spawania. Są stosowane do montażu elementów metalowych, są najbardziej uniwersalne i wydajne. Metody tego typu są dość łatwe do nauki i najczęściej nauczane na kursach spawalniczych.

Spawacz 141/TIG

To osoba uprawniona do spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazowej. Jest to metoda wymagająca wielkiej precyzji i doświadczenia, nie stosowana raczej przez osoby początkujące.

Spawacz 111/MMA

To spawanie metodą przy użyciu łuku elektrycznego. Jest mniej wydajna od wcześniejszych wspomnianych metod.

Jeśli chodzi o zarobki, to spawacz otrzymuje pensję w wysokości od 2 do 4 tysięcy złotych netto. Im wyższe posiada kwalifikacje i doświadczenie, tym bardziej może ta płaca rosnąć, więc podnoszenie kwalifikacji jest jak najbardziej opłacalne. Spawacz za granicą może otrzymać średnio 1700 euro, lub więcej w zależności od stanowiska i doświadczenia. Spawaczem można zostać po ukończeniu szkoły profilowanej w tym kierunku lub po zdaniu odpowiednich kursów, po których otrzymuje się certyfikaty i książeczkę spawacza.

Zobacz również

Przebieg kursu spawacza

Kurs spawacza jest przygotowaniem do egzaminu praktycznego i teoretycznego, który w zgodzie z odpowiednimi przepisami prawa prowadzi specjalna komisja Instytutu Spawalnictwa. Trochę inaczej...