logo

5 lut 2016

Spawarki – modele i rodzaje.

Spawarki są dostosowane to trzech metod procesów spawania i są to odpowiednio:

MIG/MAG – czyli spawarka do spawania w osłonie gazowej,

MMA – spawanie za pomocą elektrody otulonej,

TIG – spawanie elektrodą nietopliwą.

Ich ceny i jakość zależą od jakości i funkcji jakie posiadają, więc zanim przystąpimy do zakupu lepiej dobrze się zastanowić nad tym czego oczekujemy, do czego będzie nam służyć spawarka i jak często będziemy jej używać. Cena zależy od jakości urządzenia oraz od marki producenta, ale w parze z renomowanym producentem idzie serwis i gwarancja na sprzęt na dłuższy czas. Można kupić spawarki które mają wbudowane funkcje innych sprzętów, np. spawarki – prostowniki lub spawarki- przecinarki plazmowe. Spawarki przeznaczone do użytku amatorskiego mają dosyć duże gabaryty i wagę, są proste w obsłudze, ale szybko się przegrzewają, pobierają dużo prądu i efekty ich pracy nie zawsze są zadowalające.

Jednak takie urządzenia są tanie, mniej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i nieskomplikowane w pracy. Spawarki wykorzystywane przez fachowców to inny poziom jakości i funkcjonalności. Są to urządzenia inwertorowe, o małych gabarytach i wadze, ale o dużo bardziej skompilowanej budowie. Takie spawarki to gwarancja wydajności i stabilności pracy, płynny i niski pobór prądu, tolerancja na spadki napięć, niska podatność na jakość elektrod i dodatkowe funkcje, które wspomagają pracę spawarki. Nie są jednak tanie, ich serwisowanie odbywa się tylko w serwisach i są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. 

Spawarki MMA posiadają w swoim wyposażeniu włącznik sieciowy i regulator natężenia prądu.

Spawarki MIG/MAG to urządzenia z dodatkowymi funkcjami regulacji prędkości podawania drutu i z przełącznikiem spawu punktowego. Można spotkać też modele z testem gazu i drutu, regulacją dopalania drutu czy z przełącznikiem 2T/4T. Są dostępne w wersji transformatorowej i inwertorowej.

Natomiast spawarki TIG mają już w wyposażeniu przełącznik pracy TIG na MMA, regulację prądu i włącznik sieciowy, a niektóre także mają regulator wypływu gazu czy stopniowe narastanie prądu.

Zobacz również

Jaką pracę wykonuje spawacz?

Spawacz zajmuje się spawaniem lub przecinaniem elementów konstrukcji stalowych, żeliwnych lub z metali niezależnych i ich stopów. Spawanie polega na łączeniu brzegów elementów poprzez ich...