logo

25 sty 2016

Kurs na operatora wózka widłowego

Wózek widłowy to bardzo użyteczne narzędzie pracy, a umiejętność jego odpowiedniego wykorzystania może być naprawdę istotnym atutem na rynku pracy w wielu zawodach. Z wózkami widłowymi nie ma jednak zabawy i bez odpowiedniego kursu można stanowić zagrożenie dla siebie i dla innych. Zazwyczaj przywołuje się 5 powodów, dla których warto zrobić sobie taki kurs:

I. Zaliczenie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego daje dożywotnie uprawnienia, które w dodatku są ważne we wszystkich krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej. Trzeba mieć tylko odpowiednie potwierdzenie uzyskania kursu i certyfikat międzynarodowy, które są wydawane na życzenie absolwenta kursu.

II.Istotnym i nieodłącznym elementem szkolenia wszystkich operatorów wózków widłowych są zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Omawia się wszystkie najważniejsze kwestie z zakresu obsługi wózka widłowego i przygotowania go do pracy, a także czynności potencjalnie niebezpiecznych. Wypadków w tej branży jest dużo, więc kursant uczy się też procedur postępowania w takich sytuacjach.

III. Samo prowadzenie wózka widłowego jest banalne, ale regularnie zdarzają się sytuacje niestandardowe, do których przygotować może jedynie osoba doświadczona, konkretnie instruktor prowadzący kurs. Dzięki jego wiedzy można uniknąć wypadków i kosztownych uszkodzeń towarów oraz samego narzędzia pracy.

IV. Wózki widłowe i ich operatorzy są bardzo cenieni ze względu na ilość pracy, jaką mogą wykonać i poprawę bezpieczeństwa przenoszonych towarów. Jeden dobrze wyposażony operator to równowartość zastępu ludzi pracujących manualnie. Pracodawcy często zatrudniają takie osoby, a i na własny rachunek można skorzystać z takich umiejętności.

V. Cały czas jeszcze operatorzy wózków jezdniowych podnośnikowych są przedstawicielami niszy, bardzo dobrze płatnej niszy. Ich usługi potrzebne są w bardzo wielu branżach – głównie w magazynach, handlu i w sektorze budowlanym – dzięki czemu specjalista ma niemal gwarancję zatrudnienia i dobrej pensji.

Zobacz również