logo

27 sty 2016

Rodzaje i zastosowania wózków widłowych cz.I

Wózki spalinowe

Spalinowe wózki widłowe posiadają najczęściej silnik diesla, ale coraz częściej pojawiają się też modele z silnikami na gaz. Problemem w ich eksploatacji są spaliny, jakie wydobywają. Poradzić sobie z nimi można poprzez wykorzystywanie spalinowych wózków widłowych na świeżym powietrzu lub przez wykorzystywanie specjalistycznych filtrów spalin.

Wózki LPG (gazowe)

Wózki na gaz są ekologiczniejszym i wyraźnie tańszym odpowiednikiem dla wózków widłowych z silnikiem diesla. Stosuje się je zwykle zamiast wózków elektrycznych na świeżym powietrzu. Ich wykorzystanie w pomieszczeniach zamkniętych wymaga stosowania filtrów spali.

Wózki elektryczne

Tak zwane widłaki akumulatorowe nie emitują żadnych spalin, więc są idealnym rozwiązaniem do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Ich małe silniki sprawiają, że cała maszyna może być niewielka, dzięki czemu sprawdza się tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Ładowność wózków tego typu nie jest dużo mniejsza od alternatyw, a odpowiednio eksploatowana bateria przez długi czas nie straci swoich właściwości.

Podział funkcjonalny:

Wózki boczne

Tak zwane wózki bocznego załadunku wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest ładowanie elementów długich i ogólnie trudnych do przenoszenia. Znajdują zastosowanie głównie w przemyśle. Cechą kluczową jest tutaj odpowiednia przeciwwaga wózka. Wózki terenowe Najczęściej napędzane są silnikiem diesla i wykorzystywane w miejscach z nierównym podłożem. Typowym zastosowaniem terenowych wózków widłowych są place budowy, gdzie trzeba dostarczyć ładunek w trudnym terenie do trudno dostępnego miejsca.

Wózki teleskopowe

Określane często jako wózki podnośnikowe. Nie należy ich mylić z wózkami widłowymi typu kontenerowego. Wybierane są przez inwestorów wymagających podnoszenia ładunków o dużym ciężarze i/lub na duże wysokości. Posiadają imponujący zasięg w górę i w przód. Dzięki nim możliwe jest przeniesienie za jednym razem ładunku, który w przeciwnym razie musiałby być dzielony na co najmniej 2 części.

Zobacz również